To zależy, ale jest duże prawdopodobieństwo, że najlepszy moment jest dokładnie teraz. I mówię całkiem serio! Jestem zdania, że jeśli chodzi Ci pogłowie stworzenie e-booka, to warto podejść do tematu bez zbędnego zwlekania.

Chciałabym spojrzeć na tworzenie e-booka nieco szerzej i przyjrzeć się temu z kilku perspektyw. Chciałabym też zachęcić Cię abyś pomyślała o pisaniu własnego e-booka strategicznie, biorąc pod uwagę rozwój Twojej marki.

Napisanie e-booka to spore wyzwanie i chciałabym, żebyś traktowała to przedsięwzięcie jako projekt, który składa się z kilku elementów. Zanim do niego przystąpisz, potrzebujesz podjąć kilka decyzji. I właśnie te decyzje dadzą Ci odpowiedź, kiedy jest najlepszy dla Ciebie i Twojego biznesu moment na napisanie e-booka.

Czujesz, że nie jesteś gotowa na to by napisać e-book?

Nie znam osoby, która nie miała by wątpliwości. Każda z nas się z nimi mierzy!
Ty, być może mierzysz się z tym, że:

  • nie wiesz, po co właściwie tworzyć e-booka,
  • nie wiesz o czym pisać,
  • nie czujesz się jeszcze ekspertką, a masz przekonanie, że tylko ekspertom wolno pisać książki!
  • boisz się, jak zostaniesz odebrana ze swoją publikacją, nie wiesz, czy ktoś w ogóle będzie chciał czytać to co napiszesz.

Jeśli tak, to spokojnie. Przyjrzyjmy się tym wątpliwościom. I obiecuję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedziała, że warto podejść do tematu strategicznie. A wtedy odpowiedź kiedy jest Twój moment, na stworzenie e-booka, przyjdzie właściwie sama.

Każde działanie w biznesie, a więc także opracowanie e-booka, jest częścią strategii rozwijania marki.

$

Zobacz gdzie jesteś

Ważne jest byś zaczęła od tego, by przyjrzeć się w jakim miejscu jest Twój biznes. Na jakim etapie jest teraz Twoja marka. Dlatego, że w zależności od tego czy dopiero zaczynasz? Czy może jesteś na etapie wprowadzania kolejnych produktów do swojej oferty. Czy zmieniasz swój model biznesowy, który dotychczas opierałaś tylko na usługach i chcesz stworzyć swój pierwszy produkt. Od tego będzie zależało to, na jakiego rodzaju e-booka, powinnaś się zdecydować, żeby najlepiej pracował dla Twojej marki i wpisywał się w Twoją strategię.  

$

Produkt cyfrowy czy freebie

Kiedy już określisz etap na jakim znajduje się Twój biznes, to zadaj sobie pytanie czego w takim razie najbardziej potrzebujesz, na tym etapie?

Przykładowo, jeśli startujesz z budowaniem marki, to zależy Ci na zainteresowaniu odbiorców i zgromadzeniu społeczności. A w praktyce na budowaniu listy mailingowej. W tym przypadku najlepiej pomoże Ci freebie. Czyli niewielka publikacja, którą będziesz udostępniać bezpłatnie w zamian za zapis na Twoją listę mailingową. Może to być np. mini e-book, który będzie związany z tym czym się zajmujesz albo krótki poradnik z listą narzędzi z których korzystasz i jakie polecasz swoim klientom.

Innym przykładem może być freelancerka, która chce poszerzyć swoją ofertę. Oprócz usług planuje wprowadzić dla swoich klientów produkt cyfrowy. I doskonale w tej roli sprawdzi się właśnie e-book! Cyfrowy poradnik, który będzie rozwiązywać najczęściej pojawiający się problem klientów.

Myślę, że  już rozumiesz co chcę powiedzieć. Nie potrzebujesz wymyślać jaki e-book napisać, nie potrzebujesz martwić się, tym czy to jest odpowiedni moment. Ważniejsze jest sprawdzić czego na Twoim etapie potrzebuje Twój biznes i do tego dopasować formę ebooka. Ebook jest jednym z wielu narzędzi rozwijania marki i wystarczy dobrać odpowiedni format i temat (o tym za chwilę). Po prostu warto podejść do tego od właściwej strony 🙂 

Poznaj potrzeby odbiorcy i stwórz e-book dla niego
$

Temat na wyciągnięcie ręki

Kiedy zorientujesz się na jakim etapie rozwoju jesteś i odpowiesz sobie czego najbardziej potrzebuje Twój biznes teraz, z łatwością określisz jaki rodzaj e-booka będzie najlepszy. Ale nie daje Ci to jeszcze informacji o czym pisać? A to jest jedno z najczęściej zadawanych pytań z jakim się spotykam, jeśli chodzi o tworzenie e-booków.

 Dlaczego znalezienie tematu e-booka sprawia tyle problemów? Dlaczego blokuje Cię przed dalszym działaniem a w efekcie sprawia, że nie tworzysz? Najczęściej przyczyną jest błędne przekonanie, że to Ty musisz ten temat wymyślić. A jest wręcz odwrotnie. Nie musisz, a nawet nie powinnaś tego robić!

Skąd w takim razie wziąć temat? Przede wszystkim zastanów się dla kogo piszesz. Wiedząc jaki jest Twój cel (cel biznesowy) związany z ebookiem, odpowiedz sobie na pytanie, kto będzie odbiorcą Twojego ebooka? Na przykład, jeśli tworzysz freebie, by budować listę mailingową, to dobrze żeby odbiorcami były osoby, które potencjalnie należą do Twojej grupy docelowej. Dlatego, temat Twojego e-booka musi zainteresować osoby z tej grupy. A idąc dalej, żeby tak się stało, temat e-booka powinien dotykać potrzeb tych osób. A najlepiej jednej potrzeby, którą Ty potrafisz zaspokoić. Może to być też problem z jakim borykają się Twoi odbiorcy, na który Ty znasz rozwiązanie.

Podsumowując, tematy Twojego e-booka są na wyciągnięcie ręki, one już istnieją w głowach Twoich klientów. Twoim zadaniem jest wsłuchać się w potrzeby osób z Twojej grupy docelowej i odpowiedzieć na nie.

$

Zaplanuj i działaj!

Teraz, kiedy już wiesz o czym pisać i jaki rodzaj e-booka stworzyć, aby realizować strategię rozwoju swojego biznesu nie pozostaje nic innego jak zaplanować i działać. Pamiętaj, że e-book to projekt. Potrzebujesz zaplanować jego realizację uwzględniając inne cele w swoim kalendarzu. A potem krok po kroku działać!

E-booki to wspaniałe narzędzie do rozwoju społeczności oraz jako uzupełnienie półki produktowej. Sprawdź, czy ten format sprawdzi się u Ciebie, najlepiej jak najszybciej. Powodzenia! 

Nie pytaj kiedy! Pytaj na jaki e-book teraz kolej?!

Pamiętaj, że e-book to narzędzie w Twoim biznesie. Jego zadaniem jest odpowiadać na potrzeby Twoich klientów i realizować Twoją strategię rozwoju marki.

Zadaj sobie pytania:
1. Na jakim etapie jesteś.
2. Jakie cele Twojej marki ma realizować e-book.
3. Jaki problem Twojego klienta ma rozwiązywać e-book.

Stwórz plan realizacji projektu jakim jest stworzenie e-booka. I działaj! Pamiętaj, że świat na Ciebie czeka (i na Twój e-book)!